Bacasız Şömine Yakıtı

Bio-ethanol yakıt nedir?


Yenilenebilir bir enerji kaynağı olan bio- ethanol şeker kamışı, patates, kırmızı pancar, buğday gibi hububatlardan elde edilen şekerlerin fermantasyonu ile üretilen saf bir ürün olan ethanolün çeşitli maddelerle denatüre edilmesiyle oluşur. Maksimum konfor ve seyir zevki için bazı doğal katkı maddeleri de eklenerek dumansız, kokusuz, reel ve kızıl bir alev görüntüsü elde edilir. Tamamen biyolojik ürünlerin bileşiminden oluşan bio-ethanol, ekolojik dengeye zarar vermeyen temiz yanma özelliğiyle bacasız olarak evin her noktasında uygulanabilir.

 


Yakıt Tüketimi ne kadardır?
Şöminenin modeline ve yanma ayar mekanizmasının kullanım şekline göre değişkenlik göstermekle beraber yapılan testlerde 2 lt kapasiteli bir yanma haznesinin 6-7 saat kesintisiz yanma sağladığı tespit edilmiştir. Bacasız şömineler ile ilgili kalite belgelendirme kuruluşlarının normları vardır. TÜV kalite belgelendirme kuruluşunun kriterlerine göre şöminenin yanma haznesi saatte 0.5 litre’den fazla yakıt tüketmeyecek ebatlarda üretilmelidir. Yanma haznesinin tüm metal aksamları paslanmaz çelikten üretilmelidir. Racoflame ürünleri bu standartlara uygundur.

 


Bacasız şöminelerin alevi gerçek midir?
Bio-ethanol yakıtlı bacasız şöminelerde herhangi bir alev efekti değil gerçek alevin seyir keyfini ve sıcaklığını istediğiniz her mekanda yaşayabilirsiniz.

 


Mevcut şöminemi bacasız şömineye dönüştürebilir miyim?
Birçok şömine sahibi baca sorunları, kül temizliği ve yakma zahmeti nedeniyle mevcut şöminelerinden faydalanamamaktadır. Racoflame çeşitli sebeplerle kullanılmayan şömineleri aktive eden destekler sunar. Bacası uygun normlarda yapılmamış, çekiş problemi yaşayan veya mevcut odunlu bir şöminesini kullanım konforu nedeniyle bacasız konsepte çevirmek isteyenler tarafından sadece yanma haznesi (burner) satın alınmak suretiyle şöminenin yakıt dönüşümü sağlanabilir. Burada unutulmaması gereken mevcut şöminenin açık hazne yapısında (cam kapaksız) olması ve ısı kaybını önlemek üzere bacanın kapatılmasıdır.

 


Yakıtı nasıl temin edebilirim?
5-10-20 litrelik bidonlar halinde firmamıza sipariş verebilirsiniz.

 


Bacasız şömine yanarken zararlı gazlar açığa çıkar mı?
Kullanılan yakıtın tarım ve orman ürünlerinden üretilmesi yani fosil olmayan bio yakıt olması nedeniyle yanma sonucu ortaya sadece ısı+su buharı ve CO2 çıkar. Açığa çıkan karbondioksit 2 orta boy mumun yanması sonucu açığa çıkan karbondioksit kadardır. Tehlikeli olan karbonmonoksit, azot oksit ve aldehit gibi zararlı atık gazlar 750oC’den sonra açığa çıkar. Etanol yakan Racoflame bacasız şöminelerde yanma sıcaklığı 400oC’nin altında olduğu için bu gazların ortaya çıkacağı zararlı atıklar oluşmaz ve insan sağlığı açısından risk oluşturmaz.

Copyright © Racoflame Bacalı ve Bacasız Şömine | Tüm Hakkı Saklı